"sofavælger" meaning in All languages combined

See sofavælger on Wiktionary

Noun [Danish]

IPA: /soːfavɛljər/, [ˈsoːfaˌvɛljɐ]
Etymology: From sofa (“couch”) + vælger (“voter”). Etymology templates: {{compound|da|sofa|vælger|t1=couch|t2=voter}} sofa (“couch”) + vælger (“voter”) Head templates: {{head|da|noun|singular definite|sofavælgeren||{{{sg-def-2}}}|||plural indefinite|sofavælgere||{{{pl-indef-2}}}||{{{pl-indef-3}}}||{{{com}}}|checkredlinks=1|f1accel-form=def|s|f4accel-form=indef|p|g=c|g2=|head=}} sofavælger c (singular definite sofavælgeren, plural indefinite sofavælgere), {{da-noun|en|e}} sofavælger c (singular definite sofavælgeren, plural indefinite sofavælgere) Inflection templates: {{da-noun-infl|en|e|ne}}, {{da-noun-infl-base|g=c|gen-pl-def=sofavælgernes|gen-pl-def-2=|gen-pl-def-3=|gen-pl-indef=sofavælgeres|gen-pl-indef-2=|gen-sg-def=sofavælgerens|gen-sg-def-2=|gen-sg-indef=sofavælgers|gen-sg-indef-2=|gen-sg-indef-3=|pl-def=sofavælgerne|pl-def-2=|pl-def-3=|pl-indef=sofavælgere|pl-indef-2=|pl-indef-3=|sg-def=sofavælgeren|sg-def-2=|sg-indef=sofavælger}} Forms: sofavælgeren [definite, singular], sofavælgere [indefinite, plural], no-table-tags [table-tags], sofavælger [indefinite, nominative, singular], sofavælgeren [definite, nominative, singular], sofavælgere [indefinite, nominative, plural], sofavælgerne [definite, nominative, plural], sofavælgers [genitive, indefinite, singular], sofavælgerens [definite, genitive, singular], sofavælgeres [genitive, indefinite, plural], sofavælgernes [definite, genitive, plural]
  1. nonvoter, armchair voter Tags: common-gender
    Sense id: en-sofavælger-da-noun-gyNF0uC6 Categories (other): Danish entries with incorrect language header, Pages with 1 entry, Pages with entries

Inflected forms

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "da",
        "2": "sofa",
        "3": "vælger",
        "t1": "couch",
        "t2": "voter"
      },
      "expansion": "sofa (“couch”) + vælger (“voter”)",
      "name": "compound"
    }
  ],
  "etymology_text": "From sofa (“couch”) + vælger (“voter”).",
  "forms": [
    {
      "form": "sofavælgeren",
      "tags": [
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sofavælgere",
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "da-noun-infl",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "sofavælger",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sofavælgeren",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sofavælgere",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sofavælgerne",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sofavælgers",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sofavælgerens",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sofavælgeres",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sofavælgernes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "da",
        "10": "sofavælgere",
        "11": "",
        "12": "{{{pl-indef-2}}}",
        "13": "",
        "14": "{{{pl-indef-3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{com}}}",
        "2": "noun",
        "3": "singular definite",
        "4": "sofavælgeren",
        "5": "",
        "6": "{{{sg-def-2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "plural indefinite",
        "checkredlinks": "1",
        "f1accel-form": "def|s",
        "f4accel-form": "indef|p",
        "g": "c",
        "g2": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "sofavælger c (singular definite sofavælgeren, plural indefinite sofavælgere)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "e"
      },
      "expansion": "sofavælger c (singular definite sofavælgeren, plural indefinite sofavælgere)",
      "name": "da-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "e",
        "3": "ne"
      },
      "name": "da-noun-infl"
    },
    {
      "args": {
        "g": "c",
        "gen-pl-def": "sofavælgernes",
        "gen-pl-def-2": "",
        "gen-pl-def-3": "",
        "gen-pl-indef": "sofavælgeres",
        "gen-pl-indef-2": "",
        "gen-sg-def": "sofavælgerens",
        "gen-sg-def-2": "",
        "gen-sg-indef": "sofavælgers",
        "gen-sg-indef-2": "",
        "gen-sg-indef-3": "",
        "pl-def": "sofavælgerne",
        "pl-def-2": "",
        "pl-def-3": "",
        "pl-indef": "sofavælgere",
        "pl-indef-2": "",
        "pl-indef-3": "",
        "sg-def": "sofavælgeren",
        "sg-def-2": "",
        "sg-indef": "sofavælger"
      },
      "name": "da-noun-infl-base"
    }
  ],
  "lang": "Danish",
  "lang_code": "da",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Danish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "nonvoter, armchair voter"
      ],
      "id": "en-sofavælger-da-noun-gyNF0uC6",
      "links": [
        [
          "nonvoter",
          "nonvoter"
        ],
        [
          "armchair",
          "armchair"
        ],
        [
          "voter",
          "voter"
        ]
      ],
      "tags": [
        "common-gender"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/soːfavɛljər/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈsoːfaˌvɛljɐ]"
    }
  ],
  "word": "sofavælger"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "da",
        "2": "sofa",
        "3": "vælger",
        "t1": "couch",
        "t2": "voter"
      },
      "expansion": "sofa (“couch”) + vælger (“voter”)",
      "name": "compound"
    }
  ],
  "etymology_text": "From sofa (“couch”) + vælger (“voter”).",
  "forms": [
    {
      "form": "sofavælgeren",
      "tags": [
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sofavælgere",
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "da-noun-infl",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "sofavælger",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sofavælgeren",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sofavælgere",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sofavælgerne",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sofavælgers",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sofavælgerens",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sofavælgeres",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sofavælgernes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "da",
        "10": "sofavælgere",
        "11": "",
        "12": "{{{pl-indef-2}}}",
        "13": "",
        "14": "{{{pl-indef-3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{com}}}",
        "2": "noun",
        "3": "singular definite",
        "4": "sofavælgeren",
        "5": "",
        "6": "{{{sg-def-2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "plural indefinite",
        "checkredlinks": "1",
        "f1accel-form": "def|s",
        "f4accel-form": "indef|p",
        "g": "c",
        "g2": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "sofavælger c (singular definite sofavælgeren, plural indefinite sofavælgere)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "e"
      },
      "expansion": "sofavælger c (singular definite sofavælgeren, plural indefinite sofavælgere)",
      "name": "da-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "e",
        "3": "ne"
      },
      "name": "da-noun-infl"
    },
    {
      "args": {
        "g": "c",
        "gen-pl-def": "sofavælgernes",
        "gen-pl-def-2": "",
        "gen-pl-def-3": "",
        "gen-pl-indef": "sofavælgeres",
        "gen-pl-indef-2": "",
        "gen-sg-def": "sofavælgerens",
        "gen-sg-def-2": "",
        "gen-sg-indef": "sofavælgers",
        "gen-sg-indef-2": "",
        "gen-sg-indef-3": "",
        "pl-def": "sofavælgerne",
        "pl-def-2": "",
        "pl-def-3": "",
        "pl-indef": "sofavælgere",
        "pl-indef-2": "",
        "pl-indef-3": "",
        "sg-def": "sofavælgeren",
        "sg-def-2": "",
        "sg-indef": "sofavælger"
      },
      "name": "da-noun-infl-base"
    }
  ],
  "lang": "Danish",
  "lang_code": "da",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Danish common-gender nouns",
        "Danish compound terms",
        "Danish entries with incorrect language header",
        "Danish lemmas",
        "Danish nouns",
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "nonvoter, armchair voter"
      ],
      "links": [
        [
          "nonvoter",
          "nonvoter"
        ],
        [
          "armchair",
          "armchair"
        ],
        [
          "voter",
          "voter"
        ]
      ],
      "tags": [
        "common-gender"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/soːfavɛljər/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈsoːfaˌvɛljɐ]"
    }
  ],
  "word": "sofavælger"
}

Download raw JSONL data for sofavælger meaning in All languages combined (3.0kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.